شرکت نرم افزاری نوماتک

وبلاگ نوماتکتاریخ: 11 مرداد 1396 | نویسنده: بیتا کاظمی نژاد 
دسته بندی: برنامه‌ریزی و مدیریت تولید

آینده تولید: انعطاف عملیاتی تولیدکنندگان پیشرو برای پاسخگویی به نیازهای بازار

برآورده کردن انتظارات مشتریان برای شخصی سازی و سفارشی سازی نیاز به انعطاف پذیری دارد. این انعطاف پذیری می تواند یک مزیت رقابتی منحصر به فرد را فراهم کند، البته تا زمانی که هزینه ها از کنترل خارج نشوند. با مطالعه حدود 250 تولیدکننده در یک دوره 10 ساله (2005-2015)، مشخص شد که 78 درصد از این شرکت ها، توانایی خود را برای پاسخ به تقاضای واقعی بازار بهبود داده‌اند اما در عین حال نتواستند هزینه‌ها را کنترل کنند.ظاهراً یافتن مشتری هزینه بسیاری را در پی دارد که بسیاری از ذینفعان یا سهامداران آن را در نظر نگرفتند و یا کم‌تر از اهمیتش به آن پرداختند. همچنین دریافتیم که 11 درصد از شرکت  های مورد مطالعه در درصد تحقق تقاضای مشتری کاهش و در هزینه‌های تولید محصول از مواد اولیه و همین‌طور هزینه‌های سربار و نیروی انسانی افزایش داشتند (1). این قطعاً موقعیت مطلوبی نیست.

شرکت‌های بسیاری در ایجاد انعطاف‌پذیری در عملیات شکست خوردند. این شرکت‌ها در صنایع مختلف از جمله صنایع تولیدی خودرو و تجهیزات صنعتی و عمده‌فروشی‌های نفت و گاز هستند؛ شرکت هایی با درآمد بیش از 100 میلیارد دلار و درآمد کمتر از 5 میلیارد دلار. شرکت هایی که در طول 10 سال  طول خود را دو برابر کردند و حتی  شرکت هایی که سطح تولید را 10٪ و یا بیشتر کاهش داده اند. به عبارت دیگر، ارتباطی میان نوع صنعت، جغرافیا، اندازه و یا نرخ رشد و انعطاف پذیری وجود ندارد.

با این حال بسیاری از تولیدکنندگان می‌توانند علاوه بر افزایش پاسخگویی به تقاضای مشتریان، هزینه سربار را نیز کاهش دهند. یکی از رویکردهای این تولیدکنندگان موفق، استفاده از استراتژی‌های دیجیتال برای سرعت بخشیدن به عملیات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد انعطاف بیشتر است.

قابلیت شبیه‌سازی فرایند تولید امکانی است که در راهکارهای نرم‌افزاری برنامه‌ریزی و مدیریت تولیددر نظر گرفته شده است. این راهکارها می‌توانند با بهره‌گیری از ابزار محاسباتی و اطلاعاتی که پیش‌تر در سیستم تعریف شده، یک محاسبه سرانگشتی انجام دهند و به این ترتیب سناریوهای مختلفی از آینده تولید را پیش‌بینی کنند. دقت این پیش‌بینی‌ها به حجم داده‌هایی که پردازش می‌شود، بستگی دارد. فرض کنید از محاسبات بر اساس ساختار یا درخت محصول، ظرفیت ماشین‌آلات و نیروی انسانی انجام شود و بسیاری عوامل دیگر مانند مصرف انرژی، توقفات ماشین‌آلات، گلوگاه‌های تولید و … نیز در پیش‌بینی این سناریوها به کار گرفته شود. بسیاری از این راهکارهای نرم‌افزاری ممکن است بتوانند حتی سود شما را به ازای تولید حجم مورد نظر از یک محصول محاسبه کنند.

 

انعطاف‌پذیری در تولید برای پاسخگویی به موقع به نیازهای مشتریان در بازار اهمیت بسیاری دارد و موفقیت تولیدکنندگان را تضمین می‌کند. اگر راهکارهایی که منجر به انعطاف بیشتر کسب‌وکار شما می‌شود را به درستی پیاده‌سازی کنید، می‌توانید حتی در زمان عدم ثبات در بازار به نتایج مالی قابل توجهی دست یابید.

برای اطلاعات بیشتر پیرامون راهکار برنامه‌ریزی و مدیریت تولید نوماتک، به پیوند زیر مراجعه کنید:

https://www.nomatec.net/Products/PLM

 

منابع:

1. Mastering Operational Flexibility: Three ways to manage manufacturing volatility and drive growth, Accenture institute for high performance, 2015.