شرکت نرم افزاری نوماتک

وبلاگ نوماتکتاریخ: 15 فروردین 1396 | نویسنده: بیتا کاظمی نژاد
دسته بندی: SCM مدیریت زنجیره تأمین

روندهای جهانی زنجیره تأمین که باید امسال به آن‌ها توجه کنید

  1. خودکار شدن فرایندها، سبب تعدیل نیروی انسانی در بخش تدارکات و لجستیک خواهد شد.

دور از ذهن نیست که توزین، بخش بزرگی از حمل‌ونقل و بسیاری موارد دیگر در آینده‌ای نه چندان دور، بدون نیروی انسانی انجام شود. ممکن است همه این اتفاقات در سال آینده رخ ندهد اما دست کم تصمیماتی در جهت سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها اتخاذ خواهد شد. همین مسئله در مورد کارکنان انبار نیز صدق می‌کند.

  1. تجارت الکترونیک، لجستیک را کاملاً تغییر می‌دهد.

بدیهی است امکان سفارش‌گذاری و خرید آنلاین در هر ساعت از شبانه‌روز با افزایش تعداد کانال‌های فروش، تأثیر قابل توجهی بر افزایش حجم خرید و در نتیجه آن افزایش نیاز به حمل و نقل و تحویل سفارش‌ها دارد. تصور کنید زمانی که در طول تعطیلات میزان خرید آنلاین از 9 درصد حجم کل خرده‌فروشی به 30 درصد افزایش پیدا می‌کند، چه سیستم لجستیکی برای تحویل بسته‌ها به مشتریان می‌تواند پاسخگو باشد.

  1. اینترنت اشیا (IOT)، در زنجیره تأمین تحول دیجیتال ایجاد می‌کند.

مفهوم اینترنت اشیا مفهومی است که تحول زیادی در کسب‌وکارها ایجاد خواهد کرد. در این مورد باید توجه کنید که داده‌هایی که توسط حسگرها ثبت می‌شوند باید از مراحل درستی از فرایندها گردآوری شوند تا بتوان آن‌ها را به اقداماتی عملی تبدیل کرد. گرچه راه‌حل‌های ردیابی انبار پیش از این نیز وجود داشت اما اینترنت بستری فراهم کرده است که این داده‌ها در لحظه قابل استفاده خواهد بود. همچنین یکپارچگی زنجیره تأمین زمانی عملی‌تر است که داده‌های گردآوری شده در این جهت به کار گرفته شوند.