شرکت نرم افزاری نوماتک

وبلاگ نوماتکتاریخ: 28 خرداد 1397 | نویسنده: بیتا کاظمی نژاد
دسته بندی: ERP مدیریت منابع سازمان

همه آنچه درباره ERP باید بدانید – قسمت اول

گذشته، حال و آینده ERPها

تاریخچه کوتاهی از ERP

عبارت ERP برای اولین بار در سال 1990 توسط گارتنر به کار گرفته شد اما ریشه‌های آن به سال 1960 برمی‌گردد. در آن زمان مفهوم ERP در حوزه مدیریت انبار و کنترل در کارخانه‌های تولیدی مطرح بود. مهندسین نرم‌افزار، برنامه‌هایی نوشته بودند که کارخانه‌ها به کمک آن‌ها عملیات پایش انبار، نگهداشت موجودی و گزارش‌دهی را آسان‌تر و دقیق‌تر انجام می‌دادند. با توسعه این برنامه‌ها تا سال 1970 عنوان جدیدی برایشان مطرح شد: سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان یا MRP که برای زمان‌بندی فرایندهای تولید از آن استفاده می‌شد.

پس از آن در دهه 1980، MRP به نحوی رشد کرد که سایر فرایندهای تولید را نیز در بر می‌گرفت و از این جهت آن را به عنوان MRP II یا برنامه‌ریزی منابع تولید مطرح کردند. MRP II شامل حوزه‌های مخنلفی از مهندسی، مدیریت پروژه و مدیریت کارخانه تا منابع انسانی، منابع مالی و مدیریت توزیع می‌شود.

روند توسعه این سیستم‌ها ادامه یافت تا سال 1990 که مفهوم یکپارچگی میان حوزه‌های مختلف کسب‌وکار مطرح شد و زمینه را برای آن چیزی که امروز ما آن را تحت عنوان ERP می‌شناسیم، فراهم کرد. استفاده از یک پایگاه داده مشترک برای نگهداری داده‌ها، سبب تضمین شفافیت، دسترس‌پذیری و یکپارچگی داده‌ها می‌شود.

در دهه 2000 و پس از آن ERPهای توسعه یافته مطرح شدند که شامل راهکارهایی چون مدیریت ارتباط با مشتری – CRM، مدیریت زنجیره تأمین  - SCM و برنامه‌ریزی و زمان‌بندی پیشرفته – APS بودند و در ادامه آن روندهایی مانند خدمات ابری، موبایل و ابزارهای تحلیلی نیز مطرح شدند.

MRP.png

چه انتظاری از ERPهای توسعه‌یافته داشته باشید؟

ERPهای توسعه یافته با این پیش‌فرض شکل گرفتند که بخش‌های مختلف کسب‌وکارها نباید به صورت مجزا کار کنند و موفقیت کسب‌وکار وابستگی زیادی به مدیریت شبکه ارتباطی میان بخش‌های مختلف زنجیره تأمین دارد. فناوری اطلاعات در این میان نقش اساسی در تسهیل ارتباطات درون‌سازمانی و فراهم کردن داده‌های یکپارچه و همزمان برای تمام کارکنان دارد.

گسترش استفاده از اینترنت از سال 2000 تأثیر زیادی بر ابزارهای فناوری اطلاعات، از جمله راهکارهای ERP گذاشت و سبب شد ERPها بیش از پیش مبتنی بر اینترنت توسعه داده شوند. به این ترتیب امکان دسترسی به منابع از هر جا و در هر لحظه فراهم شد و در نتیجه بخش‌های دیگری که ارتباطات برون‌سازمانی را امکان‌پذیر می‌کردند، به راهکارهای ERP اضافه شدند؛ بخش‌هایی مانند ارتباط با تأمین‌کنندگان و مشتریان. در واقع ERP به عنوان پایه اساسی تجارت الکترونیک برای کسب‌وکارهایی که بر بستر اینترنت فعالیت می‌کردند، مورد استفاده قرار گرفت. راهکارهای مبتنی بر اینترنت با هدف بهبود رضایت مشتری، افزایش فرصت‌های بازاریابی و فروش، افزایش کانال‌های توزیع و فراهم کردن روش‌های مقرون‌به‌صرفه در پرداخت مشتری توسعه داده شدند.

توسعه ERPها به راهکارهای SCM و CRM امکان ایجاد روابط سه جانبه میان تأمین کننده – سازمان – مشتری را فراهم می‌کند. با به کارگیری راهکار SCM تقاضا با دقت بیشتری پیش‌بینی شده و محصول مورد نیاز به موقع و با نازل‌ترین قیمت ممکن به دست مشتری می‌رسد تا رضایت مشتری جلب شود. تنها در این صورت امکان کاهش قابل توجه هزینه‌ها به واسطه کاهش سطح انبار، کاهش هزینه‌های حمل و کاهش ضایعات (با انطباق با تقاضای واقعی) وجود دارد.

از سوی دیگر به‌کارگیری CRM سبب می‌شود سازمان‌ها پیرامون مشتریان خود اطلاعات مفیدی گردآوری کنند و به این ترتیب فرصت بیشتری برای درک نیازمندی‌ها و ارزش‌های مشتریان  داشته باشند و تصمیم‌های بهتری اتخاذ کنند.

راهکاری پیشرفته‌تر از ERPهای توسعه یافته

راهکارهای قدیمی ERP عملیات را در چهاردیواری سازمان یکپارچه می‌کنند. در مقابل راهکارهای توسعه یافته امروز می‌توانند ارتباطات شما را در لحظه با شرکا و مشتریان تضمین کنند. اما این تمام ماجرا نیست. پیشرفت تکنولوژی  روش‌های جدیدتری را برای بهره‌گیری از امکانات ERPها در اختیار کسب‌وکارها قرار داده است. استفاده از نرم‌افزار ERP بر روی ابر یکی از این روش‌هاست که از یک سو مزایای بسیاری برای کسب‌وکار به همراه دارد و از سوی دیگر هزینه استفاده از آن به مراتب پایین‌تر از راهکارهای قدیمی است.

هوش مصنوعی، زنجیره‌های بلوکی، یادگیری ماشینی، اینترنت اشیا، کلان‌داده و هوشمندی داده همه روند‌های تکنولوژی هستند که به تدریج به ERP ها اضافه شده و در آینده‌ای نه چندان دور به کمک کسب‌وکارها کمک خواهند کرد که آینده‌ای غیرقابل تصور برای ما تصویر کنند.


منابع

1. The Evolution of ERP Systems: A Historical Perspective, chapter one.

2. A Brief Historical Look at the Evolution of Enterprise Resource Planning, creative technology & design solutions.

3. What is ERP? A guide to enterprise resource planning systems, CIO blog post.