شرکت نرم افزاری نوماتک

وبلاگ نوماتکتاریخ: 18 بهمن 1400 | نویسنده: سمیرا محمد باقر
دسته بندی: متفرقه

دورکاری

hands.png

این روزها به دلیل شیوع بیماری کرونا واژه دورکاری را زیاد می شنویم. افراد دورکار در اصطلاح به افرادی که وظایف شغلی خود را بدون حضور در محل کار و از راه دور مثلا در منزل انجام می دهند، میگویند. تعداد قابل توجهی از صاحبان کار با شروع همه گیری ویروس کرونا، مشاغل خود را به صورت حضوری تعطیل کرده و به صورت دورکار مشغول به کار شدند.

با این حال عده ای از مدیران با این طرح مخالفند که آن هم ریشه در دیدگاه آن ها  دارد. یکی از دلایل مخالفتشان این است که چون فرد دورکار، حضور فیزیکی در شرکت ندارد ممکن است در انجام کارهای خود تعلل ورزد و مدیریت و نظارت بر پرسنل و امور سازمان مشکلتر خواهد بود. البته که اگر کارمندی ذاتا در انجام وظایف خود تنبل باشد، بالطبع حتی با حضور در محل کار خود نیز تنبل بوده و کم کاری خواهد کرد. اما امروزه این مسئله به راحتی قابل حل است و این موضوع، از مزایای دور کاری نمیکاهد. در ادامه به برخی از مزایای دور کاری و راه حل هایی برای موفقیت بیشتر و مدیریت آسان امور در سازمان هایی که به صورت دور کار فعالیت میکنند میپردازیم.

مزایای دور کاری

از مزایای دورکاری نه تنها می‎‌توان به پیشگیری از بیماری منحوس کرونا اشاره کرد، بلکه شاید بتوان آن را به نفع صنعت و مجموعه ها دانست زیرا دورکاری این امکان را فراهم میسازد که بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی افراد، بتوانید شخصی که حرفه ای تر و با تجربه تر است را برای پیشبرد اهداف مجموعه خود استخدام کنید، همچنین وقتی یک فرد از کنترل های سازمانی خارج می شود، با «خرد مدیریتی» میکوشد که عملکرد خود را افزایش دهد و با برنامه‌ریزی که برای انجام کارها دارد، تلاش خود را به کار می‌گیرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، کارش را به بهترین شکل انجام دهد و چون در دورکاری ساعت انجام کار برای فرد شناور تعریف می‌شود، بنابراین مناسب ترین ساعت را برای انجام کار و بازدهی بهتر انتخاب خواهد کرد و در نتیجه اعتماد به نفس نیروی کار با خرد مدیریتی افزایش خواهد یافت. از دیگر مزایای دورکاری میشود به کاهش ترافیک، کاهش میزان غیبت پرسنل، کاهش هزینه ها از جمله هدر رفت انرژی، تجهیزات ضروری برای کار، اجاره دفتر کار و سایر لوازم اداری موردنیاز صرفه‌جویی اشاره کرد البته دورکاری یکسری معایب هم دارد و از آنجایی که دورکاری برنامه منعطفی دارد، ممکن است افرادی که باید با آنها ارتباط برقرار کنید در زمان موردنظرتان در‌دسترس نباشند؛ برای مثال، ممکن است بعضی مواقع، سوال مهمی از همکارتان داشته باشید، اما در طول آن روز نتوانید به‌صورت آنلاین با او ارتباط برقرار کنید یا همچنین امکان کاهش مسئولیت پذیری پرسنل را به همراه داشته باشد زیرا با دور کاری کاهش نظارت روی عملکرد کارکنان کم میشود که برای جلوگیری از پیش آمدن چنین مشکلاتی را ه حل هایی مانند استفاده از نرم افزار های مدیریت منابع سازمان (ERP) پیشنهاد خوبی است که باعث کنترل دقیق مجموعه و روند امور سازمان میشود و به دلیل تحت وب بودن نرم افزارها میتوانید همه جا و با هر دستگاهی که دسترسی به مرورگر را داشته باشد از نرم افزار استفاده کنید، همچنین با امکانات ارتباطی که دارد این قابلیت را فراهم میسازد که به راحتی و در سریعترین زمان ممکن با پرسنل و یا همکاران خود ارتباط داشته باشید و نگران در دسترس نبود آن ها نباشید.

 

 lamp.png

 4قانون طلایی که در دورکاری، موفقیت شما را تضمین می‌کند

 .1 در بازه‌های زمانی مشخص کار کنید

روز خود را به بازه‌های زمانی تقسیم کنید و برای انجام هر کار، زمان معقولی با استراحت کافیبرای خود مشخص کنید.

.2 گاهی اوقات بیرون از خانه کار کنید

اگر تمام وقت خود را در خانه به انزوا بگذرانید، سرانجام کار بسیار خسته کننده خواهد شد، بد نیست گاهی اوقات، لپ تاپ خود را بردارید و در پارک و با کافی شاپ کار کنید، پارک ها و فضای باز، برای کارهایی مثل نوشتن، بسیار مناسب هستند.

3. زمان شخصی شما، مقدس است

فقط به این دلیل که دورکاری می کنید، به این معنی نیست که تمام زمان شخصی تان را به کار اختصاص دهید و وقت استراحت خود را نادیده بگیرید.

4. استفاده از نرم افزار های مناسب

از نرم افزر هایی استفاده کنید که به راحتی بتوانید با همکاران خود ارتباط داشته باشید و همینطور روند کار های مربوطه را به راحتی پیگیری کنید و از هدر رفت زمان به دلیل دور کاری جلوگیری کنید، همچنین بتوانید تمامی اشخاص مربوطه را در روند امور به راحتی و در سریعترین زمان ممکن در جریان قرار دهید. برای مثال میتوانید از نرم افزار های ERP استفاده کنید که با خودسازیه وظایف میتوانند به شرکت ها در هر صنعتی کمک کنند تا فعالیت خود را بدون هیچ گونه مشکلی در دورکاری ادامه دهند.

دور کاری با ERP بسیار آسان است زیرا به دلیل یکپارچگی که دارد مدیران به راحتی میتوانند همه ی امور سازمان خود را در دورکاری کنترل کنند و از ضرر های ناشی از دورکاری در امان باشند، همچنین دیگر نیازی نیست که کارمندان اسناد مهم سازمان را با خود حمل کنند و نگرانی بابت گم شدن آن ها وجود ندارد.

pazel.jpg

جمع بندی

به طور کلی دورکاری در سراسر جهان در حال توسعه است و شرکت ها اعلام کردند که طرح هایی را به منظور ایجاد دورکاری به عنوان بخش ثابتی از قرارداد کارفرما و کارمند ایجاد کردند. نرم افزار مدیریت منابع سازمان (ERP) نقش بسیار مهمی در این موضوع دارد چرا که قادر است کلیه فرآیند های سازمان ها را خودکار سازد، کارمندان را از راه دور مدیریت کند و همچنین افزایش رضایت مشتریان و سود بیشتر سازمان را با برنامه ریزی صحیح به همراه داشته باشد اما دقت داشته باشید که انتخاب نرم افزار ERP مناسب هم خود بسیار امر مهمی است.