خدمات ابری

خدمات نرم افزاری بر روی ابر نوماتک

تصور کنید کسب‌وکار خود را با راهکاری هوشمند مدیریت می‌کنید؛ پویایی کسب‌وکار، انعطاف‌پذیری و سرعت بالا در عین کامل بودن کارکردهایی که برای اداره کسب‌وکار خود به آن نیاز دارید، مزایایی است که نوماتک با ارائه خدمات نرم‌افزاری بر روی ابر برای شما فراهم خواهد کرد.
خدمات ابری چیست؟

رایانش ابری، ذخیره اطلاعات بر روی ابر، خدمات نرم‌افزاری بر روی ابر. به نظر می‌رسد امروزه همه چیز به ابر مربوط باشد! اما این عبارت‌ها چه مفهومی دارد؟
ابر در واقع فضایی است که می‌توانید در آن به خدمات و اپلیکیشن‌های مورد نظر خود دست یافته و داده‌های خود را به صورت امن بر روی آن ذخیره کنید. بنابراین نیازی ندارید که نرم‌افزار را در جایی نصب کنید و کافی است مرورگر خود را باز کنید، وارد سیستم شوید و کار خود را شروع کنید.
استفاده از خدمات ابری در کسب‌وکار به صورت کلی مزایایی در بر دارد:
• نیازی به تخصیص نیروی انسانی برای نگهداری و مدیریت سیستم وجود ندارد.
• حجم ذخیره بی‌نهایت است و نیازی نیست نگران ظرفیت آن باشید.
• استفاده از خدمات ابری به معنای اجاره نرم‌افزار است که در این صورت هزینه‌های سنگین نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مالکیت نرم‌افزار به سازمان تحمیل نمی‌شود.
• می‌توانید از همه جا و بر روی هر ابزار قابل اتصال به اینترنت به اطلاعات ذخیره شده روی ابر یا خدمات بر روی ابر دست پیدا کنید. استفاده از ابر به سبب الزام وجود پویایی در کسب‌وکارها یک مزیت است.
راهکار ابری یا سرور شخصی؟

اولین شیوه ارائه خدمات نرم‌افزارهای تجاری به شکلی بود که شرکت خریدار می‌بایست سِرورهای خود را با هزینه بسیار زیادی نصب و پیکربندی می‌کرد، نرم‌افزار را استقرار می‌داد و پس از مدت زمان نسبتاً زیادی استفاده از سیستم ممکن می‌شد. این شیوه همان شیوه ON-PREMISE است که در آن نرم‌افزار و پایگاه داده در داخل شرکت هستند و نیاز به نیروی انسانی متخصص برای نگهداری، به روزرسانی، رفع عیوب و سایر مشکلات وجود دارد.
شیوه ارائه خدمات نرم‌افزاری بر روی ابر، Software as a Service یا به اختصار SaaS روند جدیدی است که به سبب حذف محدودیت‌های موجود در رویکرد پیشین در سال‌های اخیر حجم زیادی از بازار نرم‌افزارهای تجاری را به خود اختصاص داده است. در این شیوه نرم‌افزار و اطلاعات بر روی فضایی خارج از سازمان قرار می‌گیرند که در اصطلاح به آن ابر گفته می‌شود.
هر یک از این دو رویکرد دارای مزایا و معایبی است؛ تسهیل پویایی که برای یک کسب‌وکار ممکن است شرط ادامه بقا باشد، برای کسب‌وکار دیگر هیچ ضرورتی نداشته باشد. بنابراین انتخاب راهکار مناسب مستلزم آن است که نیازمندی‌های هر کسب‌وکار شناسایی شود تا بتوان بهترین راهکار را انتخاب کرد.
مزایای نوماتک بر روی ابر

• دسترسی 7 × 24 × 365 به سیستم؛
• استفاده از تمام امکانات نرم‌افزار نوماتک در عین کاهش هزینه‌های استفاده از سیستم؛
• متناسب با راهبردهای سازمان در جهت پویایی کسب‌وکار و استفاده از دستگاه‌های متعدد؛
• انعطاف و مقیاس‌پذیری سیستم؛
• قابلیت ارتقای سیستم به آخرین ویرایش نسخه‌های نرم‌افزار نوماتک از طریق اینترنت؛
• فضای امن ذخیره و نگهداری از اطلاعات؛
• حذف نیاز به نیروی انسانی متخصص IT برای نگهداری از سیستم؛
• حذف هزینه‌های سنگین نیازمندی‌های پایه سخت‌افزاری در مالکیت نرم‌افزار؛
• مبتنی بر معماری چندمستأجری (Mulitenancy).
امنیت نوماتک در ابر

نگهداری و دسترسی به داده‌ها بر روی ابر که بعضاً محرمانه نیز هستند، در تصمیم‌گیری خرید راهکار ابری اهمیت بسیاری دارد. نوماتک برای تضمین امنیت داده‌های شما، دسترسی به سیستم را از طریق پروتکل امن HTTPS امکان‌پذیر کرده است. بر این اساس تمام ارتباطات میان کاربران سیستم، اطلاعات ثبت‌شده و عملیات انجام شده در سیستم از طریق این پروتکل امن و با رمزگذاری منتقل می‌شوند.
امکان استفاده یک کاربر از سیستم‌های مختلف به ویژه در راهکارهای مبتنی بر ابر در شرایط مختلف وجود دارد. ممکن است کاربر اطلاعاتی را از طریق رایانه و در شرکت در سیستم ثبت کرده باشد و سپس در یک جلسه کاری بخواهد این اطلاعات را بر روی تبلت یا تلفن همراه خود مشاهده کند. به این ترتیب کاربر با استفاده از سیستم‌های متعدد مجاز است وارد سیستم شود که ممکن است مشکلات امنیتی در پی داشته باشد. نوماتک امکان خروج (Sign Out) امن از سیستم را فراهم می‌کند تا این محدودیت نیز برطرف شود.