شرکت نرم افزاری نوماتک

وبلاگ نوماتکتاریخ: 24 شهریور 1395 | نویسنده: بیتا کاظمی نژاد
دسته بندی: HRM مدیریت منابع انسانی تحلیل اطلاعات

چگونه از ابزارهای تحلیلی در منابع انسانی استفاده کنیم؟

در کسب‌وکارها مسائلی وجود دارد که هر روز درباره آن‌ها مجدداً تصمیم‌گیری ‌می‌شود. اساس این تصمیمات مجدد، اغلب بر تجزیه و تحلیل داده‌هاست و به منظور حصول اطمینان از درستی تصمیمات قبل، صورت می‌گیرند. برخی از سیستم‌های مدیریت منابع انسانی هستند که از مجموعه‌ی کارآمدی از ابزار‌های تجزیه و تحلیل HR استفاه می‌کنند تا به تسهیل فرآیند تصمیم‌گیری کمک کنند. با این وجود، تنها در اختیار داشتن داده‌ها، تضمینی برای تصمیم‌گیری صحیح نیست. بلکه داده‌های به دست آمده از ابزارهای تجزیه و تحلیل HR باید مورد استفاده‌ی بهینه قرار گیرند.

چگونه از داده‌های حاصل از ابزاهای تجزیه و تحلیل HR به خوبی استفاده کنیم؟

  1. انتخاب نرم‌افزاری قابل تغییر و اصلاح پذیر

این یک پیش‌نیاز است. نخستین و مهم‌ترین موضوع در به‌کارگیری درست داده‌های شما داشتن یک HRMS یا همان سیستم مدیریت منابع انسانی است که سازگاری نسبی خوبی داشته باشد. در اینجا منظور از سازگاری این است که ابزارهای تجزیه و تحلیلی که شما برای کسب و کار خود استفاده می‌کنید باید به آسانی قابل تطبیق با نیازهای خاص هر سازمان باشند. یک نرم‌افزار که از نظر ویژگی‌ها و نیازهای شما، غیرمنعطف یا محدودکننده‌ باشد و امکان سفارشی‌سازی نداشته باشد، برای نیازهای خاص کسب و کار شما نمی‌تواند مناسب باشد.

  1. طرح سه پرسش

سه پرسشی که هر فرد متخصص در منابع انسانی پیش از هر اقدامی در جهت تجزیه و تحلیل منابع انسانی باید از خود بپرسد:

– اطلاعات و داده‌های کافی در دسترس وجود دارد؟

– ابزارهای کارآمد تجزیه و تحلیل داده وجود دارند؟

–  داده‌ها به درستی یکپارچه شده‌اند؟

پیش از آن که به سوی تجزیه و تحلیل‌های پیش‌گویانه گام بردارید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که پاسخ‌های هر سه پرسش مثبت هستند. هرگاه شما تمام شرایط مذکور را در اختیار داشتید، آنگاه می‌شود داده‌ها را به بهترین نحو، مورد استفاده قرار داد.

یکی از راه‌های حصول اطمینان از مثبت بودن پاسخ تمام سوالاتی که مطرح شد، این است که به جای استفاده از سیستم‌های منابع انسانی متعدد از یک سیستم مدیریت منابع انسانی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده کنید. همچنین، استفاده از یک سیستم مدیریت منابع انسانی واحد، مدیریت، امنیت و نگهداری سیستم را برای شما بسیار بهتر و آسان‌تر می‌کند.

  1. تمرکز بر عوامل قابل کنترل

با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل HR، امکان طراحی یک نقشه‌ی راه برای آینده، فراهم می‌شود. با این حال، آن حوزه‌ها باید بر نقاط قابل کنترل متمرکز باشند. به این معنی که یک شرکت برای استفاده مطلوب از داده‌های تجزیه و تحلیل در دراز مدت، باید به عوامل قابل کنترل چشم بدوزد.

  1. خودداری از تولید گزارش‌های متعدد

تولید گزارش‌های متعدد از طریق ابزارهای تجزیه و تحلیل HR بسیار آسان است، به ویژه اگر نرم‌افزار شرکت شما دارای امکاناتی باشد که به آسانی قابل استفاده باشند. بنابراین به منظور رسیدگی به امور مهم‌تر  بهتر است به تولید گزارش‌های متعدد پایان دهید. مسئله‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که تنها برخی از معیارها و آمارها برای کسب و کار شما، حائز اهمیت حیاتی هستند.

چیزی که باید در نظر داشته باشید گزارش‌های متعدد یا تمرکز ابزارهای تجزیه و تحلیل HR بر تولید این گزارش‌ها نیست؛ بلکه هدف، تصمیم‌گیری‌های ارزشمند برای شرکت است. وقتی گزارش‌های متعدد تولید می‌شود، زمان زیادی هم صرفاً جهت تجزیه و تحلیل این گزارش‌ها به هدر خواهد رفت. بنابراین، یک شرکت باید تنها گزارش‌های ضروری را با تمرکز باید بر روندهای تصمیم‌گیری‌ تهیه کند.

در صورتی که استراتژی‌هایی که پیش‌تر طرح شدند دنبال شوند، ابزارهای تجزیه و تحلیل HR می‌توانند ثابت کنند که وجودشان برای یک شرکت، مزیت است.

 

منبع: SumHR